Déšť zaplavil šachtu, důl ČSA zastavil těžbu  - 13.08.2002

Převzato z archivu týdeníku Homér

 
MOST (paf) – Ničivé přívalové deště, které začátkem týdne postihly i Mostecko, mají na svědomí už první škody. Voda napáchala problémy všude, kde se dalo.  Zřejmě největší katastrofa postihla důl Československé armády, zatopená je základní a mateřská škola v Mostě a vytopené jsou i některé byty.
V průběhu pondělka musela být zastavena těžba na dole ČSA, kde si s velkou vodou neporadila ani čerpadla. Nestíhala odčerpávat a nakonec zůstala také pod vodou. „V současné době pracujeme na napojení na náhradní zdroje a provádíme transport velkostroje K – 73. Lidé pracují na záchraně těžebních technologií a provádí veškeré kroky k obnovení činnosti,“ uvedl ředitel závodu výroby Vladimír Petrovský a dodal, že těžba na dole ČSA by se měla obnovit ve čtvrtek.
Pondělní déšť potrápil i obyvatele Mostu, kterým začalo zatékat do bytů a sklepů a to zejména ve starší zástavbě na Skupovce a v okrsku 2B. K jiným událostem, které by si vyžádaly mimořádná opatření, podle Ivany Jandové, mluvčí společnosti Mostecká bytová, nedošlo. „Navzdory vytrvalému dešti jsme nezaznamenali žádný výjimečný stav. Nemuseli jsme stěhovat žádné nájemníky. K většímu poškození domů a bytů nedošlo,“ řekla mluvčí.
Plné ruce práce měl po dešti vedoucí odboru  investic a údržby mosteckého magistrátu Renné Komínek. Téměř celé následující dopoledne strávil prohlídkou staveb a těch objektů, kde se v současné době provádějí rekonstrukce. „Ještě jsem všechno nestačil objet, ale z toho, co jsem viděl vím, že je vytopená 8. základní škola, kde probíhá rekonstrukce střechy a školka v Růžové ulici. Vyplavená je nová sportovní hala, do které napršelo bočními přístavky a katastrofální stav je ve sportovní hale,“ bilancoval rozsah škod Komínek.
V noci z pondělí na úterý se moc nevyspali zaměstnanci Technických služeb města Mostu, kteří drželi pohotovost u kanalizace. „Museli jsme zasahovat na několika kritických místech, kde kanalizace nebyla průchozí a museli jsme ji vyčistit.  Kanalizace v Mostě je v celkem dobrém stavu, takže se vše zvládlo bez větších problémů. Situaci jsme navíc měli celou noc pod kontrolou, až do rána jsme drželi pohotovost,“ uvedl ředitel Technických služeb Petr Klimecký. V klidu včera nezůstali ani pracovníci První mostecké, kteří v průběhu dešťů nepřetržitě monitorovali stav kolektorů v podzemí Mostu.  „Zvýšenou hladinu vody jsme zatím zaznamenali pouze ve 2B. Větší problém nastane, až deště opadnou a budeme muset odklízet naplaveniny,“ řekl šéf střediska provozu kolektorů a topných kanálů Jaroslav Vostrý.

[zpět]


Tato stránka byla autorem Webu naposledy ručně editována nebo automaticky upravena  29.03.2015 00:54:20
počet přístupů